informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 57 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Obowiązki przedsiębiorcy korzystającego z pomocy unijnej

   Uzyskanie pomocy unijnej za pośrednictwem Regionalnych Instytucji Finansujących nie oznacza, że żmudne gromadzenie dokumentów i konieczność odbywania spotkań w określonych terminach już się zakończyły. Także po otrzymaniu środków przedsiębiorca ma obowiązek informować o wszelkich zaistniałych zmianach oraz dostarczać niezbędnej dokumentacji - podaje "Rzeczpospolita".


   Do RIF należy składać sprawozdania z wydatkowania otrzymanych środków. RIF może także kontrolować przedsiębiorców korzystających już z pomocy, w celu sprawdzenia czy środki są wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem. Wszelkie planowane zmiany przedsiębiorca musi konsultować z ekspertami RIF, którzy nie każdą zmianę zaakceptują. Aby nie nastąpiła konieczność zwrotu przyznanych środków, wprowadzając zmiany należy podpisywać aneksy do umowy z Polska Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Na stronie PARP znajduje się bardzo praktyczny poradnik dla osób już korzystających z dofinansowania.
   RIF wymaga, aby przedsiębiorcy już po podpisaniu umowy o dotację dostarczyli określone dokumenty. Chodzi tu przede wszystkim o kopię umowy kredytowej lub leasingu czy też umowy z funduszem inwestycyjnym oraz weksel in blanco, opłacony do sumy przyznanych środków, który musi być notarialnie potwierdzony. Generalnie działa zasada, że przyznane dofinansowanie narzuca na przedsiębiorcę obowiązek utrzymania przedsięwzięcia w powiecie, gdzie jest realizowane przez minimum 5 lat od zakończenia realizacji. W niektórych przypadkach dopuszcza się jednak przeniesienie inwestycji do innego powiatu. Może to mieć miejsca np. gdy zmiana lokalizacji nie wpłynie na punkty przyznane za lokalizację projektu przy ocenianiu wniosku lub, gdy instytucja, która wdraża inwestycję wyrazi na taka zmianę zgodę.
   Ogólnie wydatki powinny być przeznaczane zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie. Jednak niewielkie rozbieżności są dopuszczalne. Reguluje to art. 4 ust. 6 umowy o dofinansowaniu. Może się np. zdarzyć, że firma z przyczyn od niej niezależnych nie ma możliwości zakupienia maszyn czy towarów, jakie uzgodnione były w umowie. Wówczas należy się zwrócić do RIF z wnioskiem o zaakceptowanie ewentualnych zmian w ustalonym wcześniej kosztorysie.
   Aby można było mówić o prawidłowym rozliczeniu projektu dofinansowana firma musi osiągnąć założone wcześniej wskaźniki: produktu, rezultatu i oddziaływania. Wskaźnikiem będą zatem np. zakupione maszyny i urządzenia czy wybudowane budynki (produkt). Wskaźnikiem rezultatu będą natomiast efekty przedsiębiorstwa. Z kolei skutki im korzyści, jakie firma poniesie w wyniku realizacji projektu stanowią wskaźnik oddziaływania. Przedsiębiorcy powinni także pamiętać o prowadzeniu wyodrębnionej ewidencji księgowej, w której znajdą się wszelkie operacje gospodarcze wynikające z projektu.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 31-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.