informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Upadłość konsumencka - prawo pomoże dłużnikom
   Posłowie PiS złożą w Sejmie projekt ustawy, która pozwoli ogłaszać upadłość osobom nieradzącym sobie ze spłatą rat kredytów. To ten sam projekt, który wywołał burzę i przepadł z kretesem w poprzedniej kadencji parlamentu – donosi „Gazeta Wyborcza”.
- Kończymy pisać uzasadnienie do projektu, który złożymy w Sejmie w najbliższym czasie. Być może jeszcze w marcu - ujawnia Artur Zawisza, ekspert PiS od spraw bankowych. Nowe prawo ma pomóc kredytobiorcom, którzy wpadli w pętlę zadłużenia.
   Ustawa umożliwiłaby klientom banków ogłaszać upadłość i dogadywać się z bankami-wierzycielami, co dalej. Od momentu przyjęcia wniosku o upadłość banki nie mogłyby naliczać nowych odsetek karnych i przysyłać do dłużnika komornika. Po dogadaniu się z bankiem i spłatą uzgodnionej sumy dłużnik rozpoczynałby "nowe życie" z czystą kartą.
   Prawo o upadłości konsumenckiej funkcjonuje m.in. w USA i większości dużych krajów Europy Zachodniej. Budzi jednak spore kontrowersje, bo korzysta z niego coraz więcej lekkomyślnych konsumentów.
   Dziennik przypomina, że upadłość konsumencka była gorącym tematem już w poprzedniej kadencji Sejmu. Posłom PiS nie udało się wówczas przeforsować swojego projektu. - Teraz zgłosimy ulepszoną wersję naszego dawnego projektu - mówi Artur Zawisza z PiS. Według „Gazety”, zwiastuje to kolejną sejmową awanturę.
   Poprzedni projekt PiS uwzględniał głównie interesy dłużników, dyskryminując banki i ich uczciwych klientów. PiS chciał uznać za osobę niewypłacalną każdego dłużnika, który nie spłaca bieżących rat, a wartość jego majątku jest niższa od długów. Bankowcy twierdzili natomiast, że to zbyt łagodny warunek. Według nich upadłość powinna być stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach. Powinny z niej korzystać wyłącznie osoby, które udowodnią, że ich kłopoty wynikły z okoliczności losowych, a nie zwykłej lekkomyślności.
   W nowej wersji projektu PiS nie chce jednak zmienić definicji osoby niewypłacalnej. - Zawężenie definicji oznaczałoby, że z ustawy mogliby skorzystać tylko nieliczni zadłużeni. To, że ktoś wpadł w pętlę zadłużenia tylko z przyczyn losowych, jest nie do udowodnienia - argumentuje poseł PiS.
   Projekt nie zawiera też żadnego ograniczenia liczby możliwych upadłości pojedynczej osoby. - Zastanowimy się nad wprowadzeniem jakiegoś ograniczenia, ale przecież upadłość to życiowa tragedia, która nie zdarza się często - mówi poseł Zawisza.


Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 30-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.