informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 73 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Konto nie musi być firmowe

   Osoba fizyczna prowadząca firmę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, nie musi zakładać firmowego konta bankowego, żeby rozliczać się z ZUS i urzędem skarbowym - wyjaśnia "Rzeczpospolita".


   Zarówno ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: uosdg)  jak i ustawy podatkowe nie wskazują jednoznacznie, że indywidualny przedsiębiorca powinien założyć firmowy rachunek bankowy. Artykuł 22 uosdg mówi jedynie, że "dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy (...)". Stwierdzenie zawarte w artykule 61 § 1"Zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu", nie oznacza, że przelew musi być dokonany z rachunku firmowego.
   Ministerstwo Finansów również wyjaśnia, że przepisy ordynacji podatkowej regulują tylko formę zapłaty podatku. Żaden przepis ordynacji nie mówi tutaj o konieczności zapłaty z rachunku firmowego. W przypadku składek zusowskich jest identycznie, ponieważ artykuł 31 ustawy zusowskich systemie ubezpieczeń społecznych odsyła w tej kwestii do ordynacji podatkowej.
   Prawo bankowe nie nakazuje, żeby indywidualny przedsiębiorca płacił składki i podatki jedynie z konta firmowego. Może się jednak zdarzyć, że właściciel pakietu dla biznesu (konto osobiste i rachunek firmowy), w umowie zawieranej z bankiem spotyka przepis zmuszający go do opłacania składek i podatków z konta firmy. Sposobem na uniknięcie tego obciążenia jest założenie konta internetowego.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 29-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.