informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 74 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Spółka spółce nierówna

   Czas trwania kadencji członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi być dokładnie ustalony, tak jak ma to miejsce w przypadku spółek akcyjnych - podaje "Rzeczpospolita".


   Członkowie zarządu sp. z o. o. mogą być powoływani na czas nieoznaczony, co nie oznacza, że pełnią funkcję aż do momentu odwołania lub rezygnacji. Kadencja jest okresem sprawowania funkcji, natomiast mandat oznacza umocowanie do jej pełnienia. Czas trwania kadencji może wynikać z umowy spółki wprost lub pośrednio poprzez możliwość wyboru tego okresu przez samych wspólników. Sposób wyznaczenia czasy trwania kadencji członków zarządu spółki z o. o. jest dowolny. Wolno go określić podając lata trwania np. 3 czy 10 lat, lub zrobić to w sposób opisowy. Wtedy w opisie tym może znaleźć się stwierdzenie: na okres bycia jednocześnie wspólnikiem spółki, posiadającym nie mniej niż 50 proc. udziałów w jej kapitale zakładowym.
   Art. 202 § 2 kodeksu spółek handlowych mówi, że mandat członków zarządu powołanych na kadencję dłuższą niż rok wygaśnie z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, na którym zatwierdzane będzie sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy, w którym osoby te pełniły funkcje członka zarządu. Sytuacja taka ma miejsce również wtedy, gdy osoby te zostały powołane w skład zarządu pierwszy raz. W tym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 202 § 1 k.s.h., ponieważ odnosi się on do osoby powołanej w skład zarządu po raz pierwszy, na kadencję ściśle określoną, jeśli czas jej trwania wyniesie tylko jeden rok. Ponowne powołanie tej osoby na kolejną trwającą kadencję, wykluczy ją spod zastosowania wyżej wymienionego artykułu.
   Jeżeli członek zarządu jest powołany na czas nieokreślony, jego kadencję należy połączyć z mandatem. Kodeks nie przewiduje regulacji w tym zakresie, więc należy zastosować odpowiednio art. 202 § 1 i § 2 k.s.h. Z kolei art. 202 § 1 k.s.h. mówi, że mandat członka powołanego pierwszy raz do zarządu spółki na czas nieoznaczony wygaśnie z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, na którym zostanie zatwierdzony bilans za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez niego swojej funkcji. Również wtedy kończy się jego kadencja, która w tej sytuacji trwać będzie dłużej niż rok.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 29-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.