informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 79 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nadchodzi koniec Amazońskiej Puszczy
   Do 2050 roku zniknie 40 proc. Puszczy Amazońskiej, przestanie istnieć dwa miliony kilometrów kwadratowych dziewiczych lasów - przewidują naukowcy

   Dorzecze Amazonki zajmuje powierzchnię 6,7 mln km kw. Zmieściłoby się tam mniej więcej 20 takich państw jak Polska. Cztery piąte tego terytorium wciąż jest porośnięte lasami, które tworzą największą na Ziemi puszczę równikową.
   Jak długo jeszcze ten tropikalny raj przetrwa na planecie, która musi wyżywić 6,5 mld ludzi? Tyle nas jest dziś, ale z każdym rokiem przybywa kilkadziesiąt milionów i w 2050 roku - według prognoz demografów - populacja Homo sapiens będzie liczyła ponad 9 mld.
   Czy w tej sytuacji ludzkość może sobie pozwolić na "zmarnowanie" doskonałych do uprawy terenów, jakie znajdują się w dorzeczu Amazonki? Łagodny klimat sprawia, że ziemia rodzi tam obficie przez cały rok. Na sprzedaży płodów rolnych Brazylia zarabia co roku 25 mld dol., jedną trzecią tych dochodów przynosi soja. A mogłyby one być dużo większe. Gdyby tylko pozbyć się drzew...
   Korzystając ze zdjęć satelitarnych, modeli komputerowych i wyników własnych badań terenowych, grupa naukowców z Brazylii i USA przygotowała prognozę dla Puszczy Amazońskiej na najbliższe pół wieku. Powstały dwa scenariusze - zły i dobry.
   Zacznijmy od tego pierwszego, który - jak podkreśla główny autor analizy prof. Britaldo Soares-Filho z Uniwersytetu Federalnego Minas Gerais w Belo Horizonte - jest w gruncie rzeczy kontynuacją tego, co się dzieje obecnie: bezceremonialnego wpychania się rolnictwa na tereny zajęte dziś przez dziewiczy las.
   Próby powstrzymania ekspansji przede wszystkim hodowców bydła i soi, którzy wiodą prym w przerabianiu bezcennej przyrody na grunty orne i pastwiska, okazują się nieskuteczne. Drzewa wycina się na potęgę - legalnie i nielegalnie, w tym drugim przypadku często przy bierności władz. Proceder nasilił się w ostatnich latach, a straty są tak duże, że dokładnie można je policzyć tylko z kosmosu. Zdjęcia wykonane przez sondy satelitarne ujawniły na przykład, że w roku 2004 wykarczowano ponad 25 tys. km kw. lasów.
   Jeśli nic się nie zmieni, te wylesienia jeszcze przybiorą na sile - ostrzega Soares-Filho w swojej czarnej prognozie. Szczegóły jego badań - wykonanych wspólnie z amerykańskimi uczonymi z Uniwersytetu Yale i Instytutu Woods Hole Research Centre - zamieszcza w tym tygodniu "Nature".
   O środowisku Puszczy Amazońskiej - jej rzekach, glebach, roślinach i zwierzętach - sporo już wiadomo, chociaż oczywiście wszystkich tajemnic długo jeszcze nie poznamy. Wiedząc, jak funkcjonuje taki ekosystem, można przewidzieć, co się stanie, gdy równowaga w nim zostanie zaburzona, nie tylko przez karczunek. Wszak rolnicy muszą gdzieś mieszkać oraz magazynować i przetwarzać swoje produkty, potrzebują też dróg, by je wywozić. 
   Inwazja postępuje od wschodu i południa. Jeśli nie uda się jej zatrzymać, za pół wieku znikną olbrzymie połacie lasów leżących nad prawymi dopływami Amazonki - ostrzega inny autor badań Daniel Nepstad z Woods Hole. Wedle tego pesymistycznego scenariusza z drzew niemal kompletnie zostaną ogołocone dorzecza takich wielkich rzek jak Xingu (2100 km długości), Tapajos (2200 km) - uchodząca do Amazonki powyżej portu Santarem - i Madeira (3250 km), która ma źródła daleko w Andach boliwijskich, a bieg swój kończy poniżej Manaus. Pola uprawne dotrą aż do prawego brzegu krętej rzeki Purus - kolejnego wielkiego dopływu Amazonki startującego w Peru i liczącego 3211 km. 
   Rzecz jasna nie wszystkie lasy rosnące na tym obszarze zostaną wycięte. Spore ich fragmenty pozostaną, głównie zresztą w rezerwatach i parkach narodowych - mówi Nepstad. - Ale to już nie będzie puszcza. Ta ocaleje jedynie na zachód od rzek Negro i Purus. Jej powierzchnia skurczy się do 3,2 mln km kw.
   Środkiem tej okrojonej i okaleczonej leśnej krainy nadal płynąć będzie Amazonka. Jednak królowa ziemskich rzek transportująca jedną piątą słodkiej wody na planecie nie będzie już taka sama. Mniej więcej na wysokości Manaus rozstanie się z lasem i w swoim końcowym biegu będzie sąsiadować głównie z polami uprawnymi. - Łącznie w dorzeczu Amazonki zniknie w najbliższych dekadach około miliona kilometrów kw. lasów, czyli około 40 proc. ich obecnej powierzchni - twierdzi Nepstad.
   Razem z drzewami zniknie unikalne środowisko - tam, gdzie dziś żyją tysiące gatunków roślin i zwierząt, których często nie spotkamy w żadnym innym miejscu planety, wkrótce będą paść się krowy lub wyrastać ku równikowemu słońcu wielkie liście soi.
   A co z tym dobrym scenariuszem przygotowanym przez badaczy? Przewiduje on, że do połowy XXI wieku puszcza straci najwyżej 10-15 proc. swojej powierzchni. - By tak się jednak stało, trzeba znaleźć sposoby zahamowania apetytu lobby rolniczego, które teraz robi, co chce, nie bacząc na prawo. Jeśli rząd brazylijski nie stanie w jej obronie, wkrótce puszcza przegra z biznesem - przestrzega uczony.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 26-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.