informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 37 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Anglia: Polacy nie chcą płacić polskiemu fiskusowi
   Setki Polaków mieszkających w Anglii wymeldowują się z mieszkań w kraju. Chcą w ten sposób uniknąć płacenia podatku polskiemu fiskusowi.

Ponad 204 tys. Polaków legalnie pracujących w Anglii płaci tam podatki. Ale na ich zarobki zakusy robi też polski fiskus. Jemu zapłacić muszą ci, których dochody wpadają w drugi lub trzeci próg podatkowy. Dlaczego? Tak wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią - dla podatników dużo bardziej niekorzystnej niż te z innymi państwami.
   Jest jednak sposób, by podatku w Polsce nie płacić. - Trzeba wymeldować się z kraju - podpowiada Jacek Wiśniewski, w Anglii od dwóch lat. - Ja już to zrobiłem, podobnie jak moi znajomi.
   Z szacunków urzędów skarbowych wynika, że z Polski mogło się wymeldować nawet kilka tysięcy osób. - By nie płacić podatku w kraju, trzeba udowodnić, że bardziej jesteśmy związani z Anglią i tam mamy zamiar zostać. W tym pomaga wymeldowanie z Polski, sprzedaż mieszkania czy samochodu - wyjaśnia Katarzyna Furmańczyk z izby skarbowej w Łodzi.
   Jest o co walczyć - gosposia domowa zarabiająca w Anglii tysiąc funtów miesięcznie musiałaby oddać polskiemu fiskusowi ok. 7,5 tys. zł, a kierowca autobusu (3 tys. funtów) niemal 30 tys. zł.
   Jacek Wiśniewski zaczynał w Anglii od siekania ogórków i pomidorów w restauracji. Dziś pracuje w firmie informatycznej. - Przez miesiąc zarabiam tyle, ile w Polsce w pół roku - zdradza. Mimo to tęskni i nawet planował wrócić. - Rodzice są coraz starsi - wzdycha. Zmienił jednak zdanie. Przez podwójne opodatkowanie. By go uniknąć, sprzedał mieszkanie. - A po co wracać do kraju, w którym nic się nie ma? - pyta.
   Podobnie Kamil Knap z Łodzi. Wyjechał pół roku temu z żoną i dziećmi. W Polsce zostawił mamę, razem z którą mieszkał w lokatorskim M-4. - Syn się uparł, że musi się wymeldować z Polski - narzeka mama. I martwi się: - Jestem stara i schorowana. W każdej chwili może mi się coś stać. A wtedy mieszkanie przepadnie. Syn nie będzie miał do niego żadnych praw - ubolewa.
   Samo wymeldowanie często nie wystarcza. Fiskus patrzy też na inne związki podatnika z krajem. Nawet jeśli ktoś się wymeldował, ale nie sprzedał mieszkania, to urząd skarbowy może mu w przeprowadzkę nie uwierzyć. Dlatego wiele osób zawiera fikcyjne umowy sprzedaży mieszkań. Przeszkodą bywa także małżonek w kraju: niektórzy nawet planują fikcyjne rozwody!
   Ile w sumie pieniędzy trafia do polskiego fiskusa od pracujących w Anglii, nie wiadomo. - 2005 r. to był pierwszy pełny rok rozliczeń po naszym wstąpieniu do Unii. Dane finansowe będą znane dopiero na początku maja - mówi Piotr Jaworski, ekspert z Krajowej Izby Gospodarczej.
   Choć budżet może zyskać na podwójnym opodatkowaniu, to przez falę wymeldowań Polska może więcej stracić. - Wiele z tych zarobionych w Anglii pieniędzy mogłoby wrócić do Polski - uważa Wiśniewski.
   Sam planował za cztery-pięć lat otworzyć w Polsce firmę. - Będę miał wtedy odłożone jakieś 300 tys. zł. Dałbym ludziom pracę, kupiłbym domek, samochód. A tak, nie wrócę - mówi.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 24-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.