informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Ciąża a okres wypowiedzenia

   W wyroku z dnia 15 stycznia 1988 roku (sygn. I PRN 74/87), Sąd Najwyższy stwierdził, że dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiet w czasie ciąży nie jest ważna data przedstawienia tej okoliczności, lecz obiektywny stan rzeczy mający miejsce w momencie wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy - czytamy  w "Rzeczpospolitej".


   Natomiast w wyroku z dnia 2 czerwca 1995 r. ( sygn. I PRN 23/95) orzekł, że zabronione jest rozwiązywanie umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży, nawet gdy zajście w ciąże nastąpiło w okresie wypowiedzenia. Stanowi o tym art. 177 kodeksu pracy, który mówi o ochronie kobiet w ciąży przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Może ono wystąpić jedynie w drodze zwolnienia dyscyplinarnego.
   W celu skorzystania z ochrony zatrudnienia, kobieta będąca w ciąży musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ten stan. Pracodawca jest w tym momencie zobowiązany do wycofania wręczonego wcześniej wypowiedzenia, o czym musi powiadomić pisemnie osobę zwalnianą.
   Pracodawca może nie przywrócić pracownicy do pracy, gdy zajście w ciąże nastąpiło w okresie wypowiedzenia, a o ciąży dowiedziała się ona po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownica może natomiast wnieść sprawę do sądu, który wyda wyrok o zasadności wypowiedzenia. Art. 264 kodeksu pracy mówi, że w przypadku wypowiedzenia ma 7 dni od doręczenia pisma wypowiadającego na złożenie pozwu. Natomiast w ciągu 14 dni od dnia wygaśnięcia umowy o pracę może wnieść do sądu roszczenie przywrócenia do pracy lub wypłaty odszkodowania. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. I PKN 330/00) stwierdził, że 7 dniowy termin do wniesienia odwołania jest liczony od daty zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę.
   Należy podkreślic, że sądy stoją na stanowisku, że w przypadku kobiet ciężarnych najważniejszą sprawą jest utrzymanie zatrudnienia, a nie wypłata odszkodowania. Art. 50 § 3 i 5 kodeksu pracy mówi, że rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę na czas określony, nie wyklucza żądania pracownicy o kontynuowanie zatrudnienia. Przywrócenie kobiety do pracy wiąże się, w myśl art. 47 kodeksu pracy, z wypłatą wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 24-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.