informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 69 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Rynek IT: Kto wygra walkę o miliardy
   Wartość polskiego rynku IT w 2005 r. oszacowano na ok. 16 mld zł. W 2008 r. ma być wart już 20 mld zł. Na rynku usług IT szacuje się wzrost do 8,1 proc. w 2008 r. Dla porównania, w 2005 r. było to 7,2 proc. Dodatkowo w grę zaczęły wchodzić ogromne kwoty, jakie będzie można zarobić na publicznych przetargach w ciągu najbliższych kilku lat.
   Wartość jednego wygranego kontraktu sprawi, że firma będzie mogła być spokojna o wyniki finansowe przez kilka lat. Tych przetargów będzie relatywnie mało w stosunku do dużej liczby spółek, które miałyby chrapkę na ogromne pieniądze. Wśród zainteresowanych państwowymi zleceniami mogą być m.in.: Prokom, IBM, ComputerLand, HP, Comarch. Większość kontraktów aż w 60 proc. będzie dofinansowana ze środków unijnych. I tak pod koniec przyszłego roku ruszyć ma przetarg na informatyzację Rejestru Usług Medycznych. Wartość: 300-600 mln zł.
Na podstawie umowy z Schengen do firmy, która wdroży m.in. system monitoringu dla polskiej straży granicznej, wpłynie kwota 52 mln euro. Dodatkowo rząd zapowiada całkowite zinformatyzowanie wszystkich urzędów skarbowych. Jeśli słowa dotrzyma, znów będzie do wzięcia ogromna publiczna kasa. Konkurencja powoduje, że firmy z branży IT używają niezbyt eleganckich chwytów.
   Teraz, skoro w grę wchodzą unijne fundusze, nad prawidłowością publicznych przetargów czuwa unijny kontroler. Firmy, które chcą zgłosić nieprawidłowości w trakcie konkursu (a najczęściej jest to strona przegrana), mogą zrobić to nie tylko u władz polskich, ale i unijnych. W związku z tym nie warto walczyć ze sobą w trakcie trwania przetargu. Lepiej przedtem wyłączyć z gry przeciwnika, z którym nie można się po cichu dogadać, a konkurować z tym, z którym mamy układ. Wtedy i wilk syty, i owca cała.
   Eliminacja na dłuższy czas i wypadnięcie z gry grożą ComputerLandowi. Zdarzyło mu się kilka niechlubnych wpadek. Jednak najpoważniejsza z nich to przetarg rozpisany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za nieprawidłowości, jakie wykazała Agencja podczas realizacji zamówienia, firmie grozi kara od 3 miesięcy do 2 lat zakazu udziału w zamówieniach publicznych. ComputerLand, który zapłacił karę, uważa, że zgodnie z umową naprawił szkodę, a w takim przypadku nie może być mowy o zakazie udziału w publicznych przetargach. Konkurenci chyba wyczuli, że mogą wykorzystać kłopoty firmy. Pojawiły się artykuły stanowiące zlepek faktów mówiących o szeregu wpadek, jakie przydarzyły się w ostatnich miesiącach ComputerLandowi.
   Trzeba przyznać, że najlepszą metodą pozbycia się konkurencji jest obrzucenie jej błotem. Zmiana złej opinii będzie ciężka do naprawienia, a na razie pozwala na wyeliminowanie z rynku przeciwnika na dłuższy czas.
   Prokom wygrywał przez ostatnie 5 lat wszystkie większe publiczne przetargi. Przy okazji chyba już nie trzeba przypominać o koneksjach właściciela Ryszarda Krauzego, który jest bardzo dobrym znajomym eksprezydenta Kwaśniewskiego. Temperaturę podnosi fakt, że szef MSWiA Ludwik Dorn zapowiedział kontrolę i zbadanie wszystkich przetargów ogłaszanych przez to ministerstwo. Oby zapału ministra nie ostudził Wiesław Walendziak, jednoznacznie kojarzony z prawicą, który zajmuje wysokie stanowisko w Prokomie.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 24-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.