informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 22 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sądowi powinna wystarczyć kserokopia

   Nadal zdarza się, że Sąd Najwyższy wymaga od przedsiębiorców występujących w sprawach oryginału odpisów z KRS. Jego uzyskanie jest dość skomplikowaną procedurą i wiąże się z kosztami. A przecież wystarczyłaby kserokopia dokumentu - podaje "Rzeczpospolita".


   Niektóre sądy zgadzają się na przedstawienie kserokopii poświadczonych przez radcę czy adwokata. Jest to znaczne ułatwienie i duża oszczędność czasu. Rzadko kiedy pełnomocnicy stron składają zażalenie na wymaganie przez sąd oryginału, ponieważ przedłużyłoby to tylko niepotrzebnie całe postępowanie. Uzyskanie oryginału odpisu z KRS jest czasochłonne. Należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem i uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Kwota wydaje się niewielka, jednak to tylko pozory, nie trudno sobie bowiem wyobrazić, że koszty znacznie wzrosną w przypadku strony, która często gości w sądzie, jak np. spółdzielnie mieszkaniowe z licznymi pozwami o zaległe opłaty.
   Art. 485 § 4 kodeksu postępowania cywilnego dopuszcza złożenie kopii dokumentu poświadczonej przez notariusza lub adwokata czy radcę prawnego uczestniczących w postępowaniu. Art. 68 k.p.c., stanowiący podstawę żądania odpisów z KRS nakazuje jedynie taki dokument okazać, nie mówi jednak nic o tym, czy ma to być oryginał.
   W praktyce często stosuje się kserokopię. Jeśli jest poświadczona przez uprawnione i kompetentne osoby stanowi wystarczający dokument do postępowania. Skoro nie ma przepisu, który jednoznacznie nakazywałby okazanie oryginału powinien wystarczyć jego odpis. Jednak niedawno w odpowiedzi na zapytanie czy przedsiębiorca, który złożył kopię dokumentu postąpił zgodnie z art. 68 k.p.c., sędzia komisarz uznał, że powinien był okazać oryginał.
   Wyrok z 27 lutego 1997 roku Sądu Najwyższego mówiący o tym, że kopia wymaganego dokumentu o ile jest podpisana i poświadczona przez radcę, adwokata czy notariusza jest dokumentem wystarczającym, daje nadzieje na uwolnienie przedsiębiorców od zachodu związanego z uzyskaniem oryginału.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 23-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.