informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 73 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Na likwidacji spółki można zarobić

   Likwidacja przejętej przez przedsiębiorcę spółki może być opłacalna, pozwala sporo zaoszczędzić. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy po przejęciu planuje się połączenie spółek- w tym wypadku przedsiębiorca może ponieść straty - pisze "Rzeczpospolita".


   Po likwidacji wcześniej przejętej spółki wartość otrzymanego majątku będzie taka sama jak wydatki, które przedsiębiorca poniósł z tytułu nabycia udziałów spółki. Tak też będzie naliczana podstawa odpisów amortyzacyjnych od nabytego majątku. Jednak w przypadku przejęcia spółki, która następnie zostanie połączona z inną, przedsiębiorca nie tylko nic na tym nie zyska, a może nawet stracić. Podstawa odpisów amortyzacyjnych będzie w takim przypadku niższa od wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę. Dzieje się tak dlatego, że wartość składników mienia dochodowego firmy jest zazwyczaj mniejsza od ich wartości rynkowych.
   Art. 16g ustawy o CIT, który mówi, że w przypadku połączenia spółek mamy do czynienia z kontynuacją amortyzacji podatkowej przejętych przez przedsiębiorcę składników majątku. Dodatnia różnica miedzy wydatkiem na udziały poniesionym przez przedsiębiorcę a wartością netto składników majątku nie uprawnia do odpisu od podstawy opodatkowania części wydatków, ponieważ nie jest to koszt uzyskania przychodów.
   Jak wynika z interpretacji Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego korzystne jest zlikwidowanie spółki po jej przejęciu. W takim przypadku mamy do czynienia z odpłatnym nabyciem majątku. Dlatego podstawą odpisów amortyzacyjnych będzie kwota, jaką przedsiębiorca wydał na udziały w spółce. Ponieważ majątek przekazany po likwidacji nie stanowi darowizny stosuje się przepisy ogólne, które dają przedsiębiorcy możliwość odliczenia VAT naliczonego przy przekazaniu majątku.Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 20-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.