informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Nabywasz nowy środek trwały? Skorzystaj z preferencyjnej metody amortyzacji!

   Jeżeli chciałbyś szybciej zamortyzować nowy środek trwały i zaliczyć jednorazowo w koszty znaczną część jego wartości, możesz skorzystać z preferencyjnej metody amortyzacji.   Jeżeli chciałbyś szybciej zamortyzować nowy środek trwały i zaliczyć jednorazowo w koszty znaczną część jego wartości, możesz skorzystać z preferencyjnej metody amortyzacji.
   W przypadku fabrycznie nowych środków (zaliczonych do grup 3-6 KŚT) możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych w wysokości 30% ich wartości początkowej. Z tego sposobu amortyzacji masz prawo korzystać w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te wprowadziłeś do ewidencji.
   Pamiętaj również, że metoda ta jest przewidziana tylko do składników majątku trwałego należących do następujących czterech grup KŚT:
grupy 3 - "Kotły i maszyny energetyczne",
grupy 4 - "Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego stosowania",
grupy 5 - "Specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty",
grupy 6 - "Urządzenia techniczne".


   Tego odpisu nie musisz dzielić na miesiące i możesz od razu wpisać go w koszty w kwietniu. W następnym roku podatkowym do odpisów amortyzacyjnych możesz stosować metodę degresywną albo metodę liniową, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych z wykazu i współczynnika podwyższającego (art. 22i updof i art. 16i updop).
   Stawkę amortyzacyjną stosuj do wartości początkowej brutto, tj. bez zmniejszania jej o jednorazowy 30% odpis. A zatem, wracając do przykładu, w następnym roku obliczaj odpis od 200.000 zł.
   W przypadku gdyby 30% odpisy amortyzacyjne były niższe od odpisów amortyzacyjnych ustalonych metodą degresywną, wówczas możesz dokonywać odpisów przy zastosowaniu stawki z wykazu, podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 3,0. Wtedy roczną kwotę amortyzacji ustalasz w proporcji do liczby pełnych miesięcy pozostałych do końca roku, od momentu wprowadzenia środka do ewidencji.Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 15-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.