informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 49 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Sprawdź, czy pracownik mówi prawdę

   Wzrasta zainteresowanie przedsiębiorców metoda sprawdzania swoich podwładnych, jaką stanowią badania wariografem. Nie ma w Polsce jednoznacznych przepisów, które by takiej praktyki zakazywały. Jednak stosowanie badań wykrywaczem kłamstw z pewnością nie są przyjemne dla pracowników - podaje "Gazeta Prawna".


   Ponieważ nie ma przepisów zabraniających stosowania wariografu w miejscu pracy, pracodawcy czują się usprawiedliwieni. Tymczasem prof. Teresa Liszcz z Uniwesrytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie podkreśla: "Stosowanie wykrywacza kłamstw powinno mieć podstawę prawną, tak jak w przypadku służb mundurowych. (...) Poddanie się badaniom nie może wynikać z polecenia służbowego. Wydaje się jednak, że można je przeprowadzić, jeśli pracownicy wyrażą na nie zgodę". Pracownik który ma być poddany badaniu musi zostać poinformowany na czym badanie polega i czemu służy.
   Powodem, dla którego pracodawcy tak chętnie sięgają po wykrywacz kłamstw są najczęściej kradzieże, oszustwa czy przekazywanie na zewnątrz tajnych informacji firmy. Jest to również sposób na wyłonienie z grona kandydatów do pracy tego najodpowiedniejszego. Testy takie przeprowadza się w miejscu pracy przez firmę świadcząca takie usługi. Trwają kilka godzin a ich koszt to średnio 800 zł od pracownika (oczywiście płaci pracodawca).
   Choć stosowanie testów na wykrywaczu kłamstw wydaje się być atrakcyjne z perspektywy pracodawców, należy zwrócić uwagę na fakt, jak duże szkody może nieść dla podwładnych. Do Rzecznika Praw Obywatelskich już trafiają skargi. Najczęściej dotyczą one stosowania w testach pytań o orientację seksualną, nadużywanie alkoholu czy przemoc w rodzinie.
   Należy także zwrócić uwagę na fakt, że pracodawca może wykorzystać negatywny wynik testu w celu pozbycia się pracownika. Nie jest zgodne z prawem podanie jako przyczynę zwolnienia konkretnych przykładów niesatysfakcjonujcych odpowiedzi na pytania testowe. Jednak w umowach o pracy czasami występuje zapis mówiący o utracie zaufania do podwładnego, jako możliwej przyczynie zwolnienia z pracy i niestety pracodawcy z takiego zapisu często korzystają.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 13-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.