informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 70 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Eksperci podatkowi o podatku pracujących za granicą
   Eksperci z Ministerstwa Finansów odpowiadali na pytania naszych czytelników o sposób rozliczenia zagranicznych dochodów. Oto najczęściej powtarzające się pytania

   Jakie przysługują mi ulgi przy rozliczaniu dochodu uzyskanego z tytułu umowy o pracę wykonywanej za granicą?
Te same ulgi, które przysługują podatnikowi zarabiającemu w Polsce. Dodatkowo można odliczyć od dochodu kwotę stanowiącą równowartość 30 diet.
   Pracuję za granicą. Do kiedy muszę się rozliczyć z polskim fiskusem? 
Terminy są identyczne jak w przypadku podatników pracujących w Polsce. Trzeba PIT złożyć do 30 kwietnia. Jeżeli nie możemy zrobić tego osobiście, trzeba wysłać PIT pocztą.
   Cały rok pracowałem w Wielkiej Brytanii. Czy muszę rozliczać się w Polsce?
Zawsze trzeba rozliczać się w kraju, w którym ma się swoje centrum interesów życiowych. Czyli z państwem, z którym ma się ściślejsze powiązania ekonomiczne i życiowe. Najczęściej jest to własne mieszkanie i rodzina.
   Czy jeżeli się wymelduję z mieszkania albo zmienię obywatelstwo, nie będę musiał się rozliczać z fiskusem w Polsce?
To nie są czynniki decydujące. Można zmienić obywatelstwo i nadal być ekonomicznie związanym z krajem. A wtedy trzeba rozliczyć się w Polsce.
   Już od dawna nasze małżeństwo istnieje tylko na papierze. Żona mieszka w Polsce, ja w Londynie. Czy w tej sytuacji mogę rozliczać się tylko w Wielkiej Brytanii?
Formalnie nadal ma pan w Polsce rodzinę, czyli swoje centrum interesów życiowych. Decydujący jest jednak stan faktyczny - z którym państwem ma pan ściślejsze powiązania ekonomiczne i społeczne, np. gdzie pan posiada mieszkanie, dom, czy wyjechał pan z zamiarem stałego pobytu itp. Sam rozwód jest jedną z okoliczności branych pod uwagę przy ustalaniu stanu faktycznego, nie jest jednak okolicznością wystarczającą.
   Cały ubiegły rok pracowałem w Wielkiej Brytanii. Nie wpłacałem żadnych zaliczek. Czy urząd skarbowy mnie ukaże?
Nie ma się czego obawiać. Zaliczki za cały ten okres można wpłacić dopiero po powrocie do Polski.
   Czy od podatku można odliczyć sumę wpłaconą na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zapłacone do zagranicznego systemu ubezpieczeniowego.?
Niestety, polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości.
   Pracuję jako visiting professor we Francji. Podatki płacę w Polsce. Czy w przypadku pracy naukowej można zastosować, tak jak gdy się pracuje w kraju, koszty autorskie 50 proc. Czy mogę odliczyć 30 diet i koszty przejazdu?
Oczywiście można odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Ale wtedy nie odlicza się już diet i kosztów przejazdu. Jeżeli jednak okaże się, że rzeczywiste koszty, w tym koszty przejazdu, przewyższają te 50 proc., to można je odliczyć.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 12-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.