informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Dlaczego praca przy komputerze nie uprawnia do wcześniejszej emerytury?

   Jak wyjaśniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracującym przy komputerze nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury. Wiąże się to z istotnym rozróżnieniem na pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia oraz pracę w szczególnych warunkach - podaje "Rzeczpospolita".


   W załączniku rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku określających istotę pracy w szczególnych warunkach wymienia się również obsługę elektronicznych monitorów ekranowych. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik obsługujący komputer może liczyć na wcześniejszą emeryturę. Departament tłumaczy bowiem, że chodzi tu o pracę szczególnie szkodliwą dla zdrowia, powodującą trwałe szkodliwe skutki dla zdrowia.
   Na dodatki pieniężne mogą liczyć ci pracownicy, którzy wykonują swoja pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia, jednak określa to pracodawca. Wykonującym pracę w szczególnych warunkach przysługuje możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury - odpowiednio przed 60 rokiem życia dla kobiet i przed 65 dla mężczyzn.
   Departament podkreśla, że obsługa monitorów wymieniona została w owym załączniku obok prac, które znacznie obciążają narząd wzroku. Dotyczy to tylko pracowników , którzy ciągle obsługują takie urządzenia, co może spowodować trwałe negatywne skutki dla zdrowia, którym pracodawca nie może zapobiec. Natomiast praca w biurze przy komputerze jest jedynie uciążliwa, nie zalicza się jej zatem do prac uprawniających do wcześniejszego spoczynku. W takim przypadku pracodawca nie ma nawet obowiązku naliczać wyższego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 09-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.