informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 55 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Spółka europejska nie wzbudza zainteresowania

   Rozporządzenie Rady WE nr 2157/2001 o statucie spółki europejskiej oraz ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej otworzyły formalną drogę do powstawania tychże spółek. Jednak skomplikowane procedury i niewyraźne przepisy związane z ich zakładaniem i funkcjonowaniem przyczyniają się w głównej mierze do braku tego typu spółek na polskim rynku - czytamy w "Rzeczpospolitej".


   Spółki europejskie jako ponadnarodowe formy prowadzenia aktywności gospodarczej przez przedsiębiorców UE miały ułatwiać działalność firm prosperujących w różnych krajach unijnych. Dla wielu z nich nie do spełnienia są wymagania dotyczące kapitału zakładowego, który w tym przypadku wynosi co najmniej 120 tys. euro. Głównym problemem jest jednoczesne stosowanie trudnych do pogodzenia norm zarówno krajowych, jak i unijnych.
   Spółki wybierające na swoja siedzibę Polskę, będą miały kłopot z zastosowaniem monistycznego systemu organów. Polski kodeks spółek handlowych nie przewiduje systemu opartego na kierownictwie rady administracyjnej, która ma charakter zarządzająco-administracyjny.
   Dla utworzenia spółki europejskiej konieczne jest powołanie specjalnej grupy negocjacyjnej, która zawiera porozumienie z organami spółek. Uczestnicy takiej grupy są wybierani w każdym państwie członkowskim zgodnie z ich prawem. Jednak stworzenie takiego zespołu w spółkach zatrudniających dużą liczbę personelu jest niewątpliwie niełatwe.
   W sytuacji takiej przewidziano inną możliwość. Procedura współdecydowania jest ustalana przez spółkę z największą liczbą przedstawicieli w radzie nadzorczej bądź administracyjnej. Pracownicy mogą również uzyskiwać wiadomości, prowadzić konsultacje i wybierać lub polecać osoby do rady nadzorczej. Nakaz powoływania zespołów negocjacyjnych jednak zniechęca przedsiębiorców, którzy nie chcą dopuścić do fragmentacji swojej władzy pomiędzy pracowników.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 09-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.