informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 136 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Przedsiębiorco, bądź gotowy na inspekcję!

   Lepiej przestrzegać przepisów prawa pracy, ponieważ Inspekcja Pracy może firmę odwiedzić w każdej chwili, nawet w nocy - pisze "Puls Biznesu". Wizyta taka nie musi, ale może w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa pracy, zakończyć się obciążeniem pracodawcy grzywną.


   Głównym zadaniem inspekcji jest sprawdzenie, czy firma przestrzega przepisów prawa pracy. Jak mówi główny specjalista w departamencie prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, Adrianna Jasińska-Cichoń - "chodzi o nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy, wypłacanie wynagrodzeń, o czas pracy, przestrzeganie przepisów o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem i ochrona młodocianych, a także o badania lekarskie pracowników i szkolenia w zakresie bhp oraz warunków pracy". Inspektorzy mogą także wydać zezwolenie na pracę dzieci do lat 16, określa czy firma jako zakład pracy dysponuje odpowiednimi obiektami i stanowiskami.
   W przypadku, gdy pracodawca narusza przepisy prawa pracy, inspekcja może się dla niego zakończyć grzywną w wysokości nawet 1000 zł, a w uzasadnionych przypadkach inspektor może wystąpić do sądu o nałożenie grzywny. Wtedy kara będzie wyższa i może sięgnąć nawet 5 tys. zł.Najczęściej pracodawca jest informowany o terminie kontroli. Niekiedy jednak są to kontrole niezapowiedziane, ponieważ istnieją podejrzenia, że wcześniejsze zawiadomienie mogłoby wpłynąć na obiektywny wynik kontroli.
   Państwowa Inspekcja Pracy może liczyć na wsparcie w sytuacji, gdy pracodawca utrudnia dostęp do firmy. Istotne jest również, że taka kontrola może odbywać się jednocześnie z innymi, np. kontrolą skarbową czy sanitarną. Wszystkie ustalenia z kontroli zostaną spisane w protokole, który pracownik powinien podpisać, jednak nawet gdy tego nie zrobi inspektor ma prawo podjąć przewidziane w ustawie środki prawne, co w najgorszym wypadku może prowadzić do egzekucji administracyjnej. Możliwe jest również przedstawienie zastrzeżeń w terminie nie przekraczającym 7 dni od przedstawienia protokołu. Do zastrzeżeń takich inspektor musi się ustosunkować.

Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 06-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.