informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 88 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Fundusz na masowe zwolnienia
   Bruksela ujawnia szczegóły działania Europejskiego Funduszu dostosowawczego do efektów globalizacji. Co rok będzie mogło z niego skorzystać nawet 50 tys. europejskich bezrobotnych. Pomoc będzie wypłacana także w postaci zasiłków

Tak jak informowaliśmy w środę, Komisja zaakceptowała zasady działania nowego programu pomocowego - "Europejskiego Funduszu Dostosowania do zmian globalizacyjnych" - jak brzmi jego oficjalna nazwa. Pieniądze z tego funduszu mają trafić do obywateli UE, którzy stracili pracę w jednej z tych europejskiech firm, które na skutek liberalizacji handlu (i potężnej konkurencji z Azji) albo zbankrutowały, albo musiały wynieść produkcję z Europy. - Chcemy pokazać, że unijne instytucje obchodzi los zwykłych ludzi. Nie chcemy być postrzegani jako ci źli - tłumaczył w środę przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.
   EFD będzie działał w latach 2007-13. Jego roczny budżet (ok. 500 mln euro) ma być wydawany m.in. na finansowanie szkoleń dla zwalnianych pracowników, ale także na tymczasowe zapomogi i zasiłki. Pieniądze nie będą trafiały do przedsiębiorstw, ale bezpośrednio do zwalnianych osób. Komisja szacuje, że pieniędzy starczy na pomoc nawet dla 50 tys. osób rocznie. EFD będzie działać na terytorium całej Unii.
   Nie wszyscy bezrobotni będą jednak mogli skorzystać z EFD. Bruksela zapowiedziała, że będzie on uruchamiany tylko wówczas, gdy firma zostanie przeniesiona poza granice Unii. Jeżeli np. niemiecki zakład zwolni pracowników i przeniesie się do Polski, wsparcie z EFD nie będzie możliwe.
   Innym kryterium uruchomienia EFD będzie masowość zwolnień: co najmniej 1 tys. pracowników (lub 1 proc. lokalnej siły roboczej) musi jednocześnie stracić pracę, by możliwa była dotacja z funduszu.
   Poważną wadą funduszu może się też okazać długotrwała procedura wypłaty pieniędzy. Za każdym razem, gdy zdarzy się jakaś gospodarcza katastrofa, państwa członkowskie będą musiały przekonać Komisję do wypłaty z EFD, a następnie czekać na zgodę Parlamentu Europejskiego i Rady UE. - Procedurę da się przyspieszyć, jeśli instytucje rządowe najpierw wydadzą własne pieniądze na pomoc ofiarom zwolnień, a potem zwrócą się do EFD o zwrot 50 proc. wydanej kwoty - powiedział "Gazecie" Vladimir Spidla, unijny komisarz ds. pracy i polityki społecznej


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 04-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.