informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Gdy pismo z sądu nie dotrze

   Dopuszczanie domniemania doręczenia pisma z sądu administracyjnego jest przepisem narażającym zainteresowanych na kłopoty prawne. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego taka praktyka doręczania sądowej korespondencji może pozbawić obywatela konstytucyjnego prawa do sądu, bowiem może się zdarzyć, że pismo do niego nie dotrze - pisze "Rzeczpospolita".

   Nie rzadka jest sytuacja, w której nieotrzymanie pisma sądowego uniemożliwia zainteresowanym dotrzymania terminów (stawiennictwa odwołania itp.). Procedury sądowe powinny umożliwiać przedstawienie swoich racji. Dlatego też domniemanie, że zainteresowany pismo otrzymał jest szkodliwe. Jedną z ofiar tej negatywnych skutków takiej praktyki stała się Magdalena K., która nie zgodziła się z decyzją urzędu skarbowego dotyczącą wysokości naliczonego podatku. W związku z tym zaskarżyła decyzję. Zawiadomienie o terminie rozprawy dotarło jednak tylko do jednej ze stron - urzędu skarbowego.
   Sprawę rozpatrywał warszawski WSA. Sąd wyraził swoje wątpliwości co do skuteczności trybu doręczania pism, dostrzegając zagrożenie płynące dla stron- wobec nieznajomości wyroku, strona nie miałaby nawet prawa odwołania się od niego.Dlatego też sprawa została zawieszona na czas rozpatrzenia kwestii trybu doręczania pism sądowych przez Trybunał Konstytucyjny.
   TK podkreślił, że tydzień na odbiór pisma z sądu i to bez obowiązku powtórzenia zawiadomienia to stanowczo za mało. Pojawia się bowiem ryzyko, że adresat pisma może w efekcie niedoręczonego pisma ponieść olbrzymie konsekwencje. Trybunał nie ma zatem wątpliwości, że jest to praktyka naruszająca prawa obywateli i że awizowanie przesyłki należy ponawiać. Jest to ostateczny wyrok.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 01-03-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.