informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 47 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Polacy pracujacy w Wielkiej Brytanii chcą płacić niższe podatki
   Tysiące Polaków wracających z Wielkiej Brytanii po powrocie do kraju musi zapłacić podatek. Chociaż pracowali za minimalne stawki, w przeliczeniu na złotówki zarobili duże kwoty i często wpadają w najwyższy próg podatkowy. – „Wszyscy jesteśmy tym oburzeni” – mówi Krzysztof Frais z redakcji „Gońca Polskiego”, największej polskiej gazety w Londynie.
   Od trzech tygodni na stronie internetowej www.goniec.com znajduje się petycja, pod którą mogą podpisywać się przeciwnicy obecnego uregulowania. Planowane są też demonstracje pod ambasadą polską w Londynie. Organizatorzy chcą przekonać ministra finansów, żeby poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów, umożliwił odliczenie od podatku wyższych kosztów życia w Wielkiej Brytanii. Jeszcze dwa lata temu osoby pracujące za granicą mogły odliczyć sobie dietę za każdy dzień, jaki przepracowali poza granicami kraju, dzisiaj można to zrobić maksymalnie za dni 30.
   Londyńska Polonia chciałaby doprowadzić do zmiany umowy, którą Polska ma podpisaną z Wielką Brytanią a dotyczącą unikania podwójnego opodatkowania. Najlepszą sytuacją dla Polaków byłoby rozwiązanie podobne, jakie zastosowano względem osób pracujących w Irlandii: jeśli ktoś nie ma w Polsce żadnych dochodów, rozlicza się wyłącznie z irlandzkim fiskusem.
   Na razie osoby, które nie chcą zapłacić w Polsce, muszą zmienić rezydencję podatkową. Jeśli pracują w Anglii ponad 183 dni w roku, automatycznie stają się rezydentami. Muszą jedynie złożyć odpowiednie dokumenty w brytyjskim urzędzie podatkowym. W Polsce prawo nie wymaga składania dokumentów, aby wyrejestrować się ze spisu podatników.
   Podstawowa zasada prawa podatkowego mówi, że każdy podatnik rozlicza się z fiskusem tam, gdzie mieszka. Oznacza to, że jeśli ktoś mieszka i pracuje za granicą, ale nie ma zamiaru zostać tam na stałe, musi rozliczyć się w Polsce. Aby ustrzec się przed płaceniem podatku dwukrotnie, przed wypełnieniem naszego rocznego PIT-u należy sięgnąć do dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska ma podpisane takie umowy ze wszystkimi państwami UE i większością państw na świecie. Wykaz obowiązujących umów można znaleźć na stronie www.mf.gov.pl.
   Osoby, które osiągnęły dochód za granicą składają PIT-36. Podatnik powinien mieć dokumenty od swojego pracodawcy, które potwierdzają wysokość jego dochodów. W przypadku Polaków wyjeżdżających do pracy sezonowej, którym płaci polska firma a oni pracują za granicą nie dłużej niż 183 dni w roku, ich dochody są opodatkowane w Polsce na ogólnych zasadach.
   Zdarzają się sytuacje, że pracujący za granicą zapłacą wyższy podatek niż powinni. Mają oni prawo wystąpić o zwrot nadpłaconego czy niesłusznie pobranego podatku. Wystarczy złożyć w zagranicznym urzędzie odpowiedni formularz (np. w Irlandii będzie to P-45 lub P-60). Jeśli nie zna się języka, można skorzystać z usług biur zajmujących się odzyskiwaniem podatku, to kosztuje od 15 do 20 proc. odzyskanej sumy, ale nie mniej niż 50 euro.

Źródło: Bankier.pl - Polski Portal Finansowy
Dodał: pp

Data dodania: 27-02-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.