informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 79 gości, oraz: dextre
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

W obawie przed karą nie chcą zatrudniać

   Przedsiębiorcy nie chcą korzystać z pomocy publicznej i zatrudniać bezrobotnych. Wolą przyjmować ludzi na czarno. Boją się, że po podpisaniu umowy z urzędem pracy o dofinansowaniu zatrudnienia bezrobotnych, będą musieli zwrócić otrzymaną pomoc wraz z odsetkami, jeśli zmieni się stan zatrudnienia w ich firmie. A do tego wystarczy, że pracownik w trakcie urlopu bezpłatnego wyjedzie do pracy za granicę - podaje "Rzeczpospolita".

   Warunkiem otrzymania pomocy publicznej przy zatrudnianiu bezrobotnych jest podpisanie przez przedsiębiorcę umowy z urzędem pracy, w której zobowiązuje się, że w ciągu 24 miesięcy (dla podmiotów sektora MSP) lub 36 miesięcy (dla podmiotów dużych) od podpisania porozumienia utrzyma u siebie określony stan zatrudnienia. W przypadku nie wywiązania się z umowy będzie musiał oddać otrzymaną pomoc wraz z karnymi odsetkami. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy stan zatrudnienia uległ zmianie z powodów niezależnych od pracodawcy, tj. pracownik rozwiązał umowę o pracę bądź wziął w trakcie urlopu bezpłatnego wyjechał do pracy np. do Anglii. Problem ten nasila się w przypadku odejścia z pracy wykwalifikowanej kadry, bo jak znaleźć ich następców w ciągu czterech tygodni, jak stanowi prawo.
   Przyczyn tej sytuacji należy szukać w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie ustalania warunków i trybu udzielania pomocy publicznej na zatrudnienie i określenia formy zabezpieczenia zwrotu otrzymanych pieniędzy (Dz.U. z 2005 r., nr 236, poz. 2002). Polskie przepisy z kolei nawiązują do prawa unijnego, które zakazuje wspierania w ten sposób przedsiębiorców działających m.in. w sektorze budownictwa okrętowego, górnictwa węgla, w transporcie, a nawet - "w działalności związanej z eksportem, jeśli pomoc jest bezpośrednio związana z ilością eksportowanych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z działalnością eksportową" (§ 1 ust. 4 pkt 2).
   Z problemem nie radzą sobie także Powiatowe Urzędy Pracy. "To dla nas duży kłopot, ponieważ teraz rzadko który pracodawca świadomie decyduje się na zawarcie z nami umowy o zatrudnienie" - powiedziała "RZ" Regina Chrzanowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.
   Sprawą zajmował się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak przyznają jego przedstawiciele znanym jest im problem umów, zawieranych między urzędami pracy a pracodawcami w sprawie pomocy publicznej. Zdaniem UOKiK rozwiązanie może przynieść zatrudnianie w ramach rekrutacji, gdzie obowiązkowy okres zatrudnienia wynosi nie mniej niż 12 miesięcy. W 2007 r. sytuacja ma się zmienić.
   "Rozporządzenie 2204/2002 obowiązuje tylko do końca 2006 r. i podobnie jak inne akty prawne określające zasady udzielania pomocy publicznej będzie przedmiotem nowelizacji. Jako państwo członkowskie będziemy w związku z tym mieli okazję do wyrażenia opinii, wskazania propozycji zmian oraz innych uwag do powyższych aktów" - twierdzi UOKiK.

Nie zmienia to faktu, że już pierwsze firmy zostały pozwane przez urzędy pracy w sprawie zwrotu otrzymanej pomocy.


Źródło: Twoja-firma.pl - vortal dla MSP
Dodał: pp

Data dodania: 26-02-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.