informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 1 gość
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Branża IT znów w kłopotach?
Czy urzędy skarbowe zaczną się domagać od firm informatycznych zapłaty zaległego podatku z tytułu obrotu licencjami na oprogramowanie? Jeśli tak, może wybuchnąć prawdziwa bomba fiskalna.
Do marca 2002 r. obrót licencjami informatycznymi był dla spółek z sektora IT swoistą enklawą w VAT. Nie obejmowała go bowiem 22-proc. stawka, którą obłożona była np. sprzedaż oprogramowania. Tak w każdym razie interpretowali nieprecyzyjną ustawę podatkową z 1993 r. księgowi spółek informatycznych i ich audytorzy. Uważali, że skoro licencje nie zostały zaliczone do usług - a towarem tym bardziej nie są - to można je uznać za prawa. A sprzedaż praw nie podlegała opodatkowaniu VAT.
Teraz już nie ma takich wątpliwości. Nowelizacja ustawy podatkowej z 2002 r., potwierdzona przepisami unijnymi, które weszły w życie w momencie akcesji, stawia sprawę jasno. Licencje jako prawa zaliczają się do kategorii usług i jako takie są obłożone 22-proc. stawką VAT. Przez ponad dwa lata firmy informatyczne zasiliły z tego tytułu budżet kwotą prawie ćwierć miliarda złotych.
Nikomu jednak nie przyszło do głowy, że przedstawiciele fiskusa mogą wpaść na pomysł, aby zażądać zapłaty "zaległego" VAT od licencji sprzedawanych w okresie przed nowelizacją ustawy, głównie w latach boomu informatycznego 1999-2001. Tymczasem w listopadzie zeszłego roku branżę IT zaskoczyła decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego wobec olsztyńskiej spółki Etos. To jeden z informatycznych liderów w regionie Warmii i Mazur od kilkunastu lat wdrażający kompleksowe systemy w małych i średnich firmach. Otóż NSA uznał za zasadną konieczność zapłaty przez spółkę VAT od licencji sprzedanych w okresie, gdy nie płaciły go czołowe w kraju firmy i nikt tego nie kwestionował.
Branżowe lobby sektora, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, ostro przeciw temu zaprotestowało i złożyło kasację od wyroku NSA. Terminu rozprawy jeszcze nie wyznaczono, a tymczasem na rynek dotarły sygnały o kolejnym starciu fiskusa ze spółką sektora IT na tle podatku od sprzedaży licencji przed marcem 2002 r. Tym razem padło na Softbank, jednego z największych w kraju integratorów systemów informatycznych, od lat notowanego na GPW.
Ale agresywne poczynania fiskusa mogą na bieżąco wyrządzić branży IT duże szkody. Zważywszy na to, że obrót licencjami sięgał w tamtym okresie 500-700 mln zł rocznie, kwota "nienależnego" VAT mogłaby sięgać łącznie ponad ćwierć miliarda złotych. To byłby ogromny uszczerbek dla finansów sektora informatycznego. W dodatku zagrożone byłyby czołowe na rynku firmy, w tym kilka notowanych na giełdzie, oraz dwie-trzy zagraniczne korporacje.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 30-05-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.